«Типові виробничі процеси і обладнання систем автоматизації» являється однією з фундаментальних загально-технічних дисциплін в підготовці бакалаврів, спеціалістів та магістрів до виробничих та дослідницьких робіт в області створення засобів автоматики, комп'ютерних систем, автоматизованого виробництва, гнучких виробничих систем в різних галузях народного господарства України.

Інтенсифікація промислового виробництва зв'язана з створенням нових високо-ефективних машин і апаратів, і в першу чергу – обладнення великої одиничної потужності, яке оснащене гнучкими системами автоматичного керування, що дозволяє забезпечувати його максимальну продуктивність та найкращу якість продуктів, що отримують.

У різних технологічних процесам хімічної, мікробіологічної, харчової і інших галузях промисловості отримує все більш широке застосування обладнання, яке укомплектоване системою автоматизації, що забезпечує максимальну ефективність експлуатації машин і апаратів та можливість роботи у складі розподілених автоматизованих систем керування технологічними процесами (РАСК ТП). Тому автоматизація обладнення стає комплексною проблемою підвищення технологічного рівня обладнення, що випускається серійно, забезпечення вже на стадії виготовлення повної готовності машин і апаратів до ефективної експлуатації.

Більшисть типів випускаємого серійно обладнення оснащається програмними системами керування ( машани, що діють періодично) і системами стабілізації окремих координат процеса (машини, що діють безперервно). Недостатній облік зовнішних та внутрішних обурювань, а також властивостей об'єктів при автоматичному керування в умовах експлуатації часто приводить до зниження ефективності роботи обладнання. Для високопродуктивних машин відхилення від оптимального режиму роботи приводить к ще більшим збиткам, тому чим більша одинична потужність обладнення, тим вища повинна бути здатність системи керування самонастроюватися на підтримку оптимального режиму процесу.

Переведення обладнення, що автоматизуеться на керування з допомогою мікропроцесорної техгики у сполученні з новими гнучкими ( адаптивними ) алгоритмами керування дозволяє забезпечити максимальну ефективність функціонування системи в умовах невизначенності зміни характеристик сировини, об'єкта та ін.

        Досвід упровадження, а також експлуатації програмно-технічних комплексів, побудованих на базі мікропроцесорних контролерів та інтелектуальних засобів розподіленого управління (РСУ), підтвержує,що альтернативи такому напряму розвитку немає. Це пояснюється тим, що змінюється сама ідеологія побудови таких систем з використанням мікропроцесорної техніки. На сьогоднішний день при побудові таких систем управління алгоритм управління створюється на основі аналіза машин і апаратів, виделення їх загальних ознак і властивостей як класа об'єктів управління.

Узагальнення властивостей об'єктів управління утворюється на основі аналіза математичних описів процесів, технологічних вимог і умов експлуатації.

Виделення загальних ознак машин і апаратів, як класа об'єктів управління дозволяє сформулювати загальний підхід к методам побудови алгоритмів керування.

Враховуючи особливу роль спеціалиста з автоматизації  та комп'ютерно–інтегровані технології як оператора в системі управління виробничіми процесами, як проектувальника цієї системи необхідно, щоб сучасний фахівець володів знаннями як з основ автоматизації, так і харчової технології, методик розрахунку технологічного процесу та обладнання. Визначальна роль в цьому належить курсу «Типові виробничі процеси і обладнання систем автоматизації» який базується на фундаментальних законах природознавчих наук і складає теоретичну базу харчової технології.

Мета дисципліни «Типові виробничі процеси і обладнання систем автоматизації» є отримання студентами знань з питань теоретичних основ процесів харчової технології, та наукових принципів апаратно-технологічного оформлення процесів; методів наукового дослідження процесів і апаратів, а також навичок аналізу та розрахунку технологічних процесів харчової технології; моделювання процесів та вибору засобів контролю та регулювання.