Усе більше значення в житті і діяльності людей здобуває ефективна організація обміну інформацією як умова успішної практичної діяльності. Обсяг інформації, необхідний для нормального функціонування сучасного суспільства, зростає приблизно пропорційно квадратові розвитку продуктивних сил. Доля робочої сили, зайнятої питаннями забезпечення інформацією, у розвитих країнах уже перевищує долю робочої сили, зайнятої безпосередньо в сфері виробництва.

Застосування методів і засобів автоматизації на всіх етапах звертання інформації дозволяє істотно підвищити ефективність функціонування економіки країни і визволити значні трудові ресурси. Останнім часом широке розповсюдження одержали експлуатація банків даних, локальних обчислювальних мереж і інших інформаційних систем. При цьому особливого значення набувають системи зв'язку і передачі даних, що дозволяють забезпечити колективний і віддалений доступ до засобів збереження й обробки інформації.

До теорії інформації відносять ряд фундаментальних теоретичних питань, що стосується підвищення ефективності функціонування систем зв'язку. Це:

- аналіз сигналів як засобу передачі повідомлень, з урахуванням оцінки “кількості інформації”, яку вони переносять;

- аналіз інформаційних характеристик джерел повідомлень і каналів зв'язку й обґрунтування принципової можливості кодування і декодування повідомлень, що забезпечують гранично припустиму швидкість передачі повідомлень по каналу зв'язку без перешкод і з перешкодами.

Таким чином, теорія інформації в основі своєї — математична наука, без якої фахівець з інформаційних систем не може обійтися.